Wybielanie zębów

w Brzegu Dolnym

W naszym gabinecie stomatologicznym w Brzeg Dolnym proponujemy 2 sposoby wybielania zębów:

Wybielanie zębów metodą nakładkową

W przypadku tej metody, dentysta pobiera wyciski, dzięki którym możliwe będzie stworzenie indywidualnych nakładek na Państwa zęby. Nakładki wykonane są z przezroczystego tworzywa, są elastyczne i bardzo wygodne. Mają one za zadanie zapewnić bezpieczeństwo w czasie wybielania nocą,będąc praktycznie niewidocznymi w ciągu dnia.

Podczas kolejnej wizyty otrzymacie Państwo od nas do domu specjalne strzykawki zawierające żel (ich ilość uzależniona jest od tego jak długo trwać ma wybielanie), a także przygotowane wcześniej nakładki. Dostaną Państwo też dokładne instrukcje dotyczące tego, w jaki sposób aplikować żel do nakładek, a także jak umieścić samą nakładkę na uzębieniu, by bezpiecznie pozostawić ją na noc lub kilka godzin w ciągu dnia. Efekt działania tej metody dostrzec można zazwyczaj już po pierwszej nocy, choć cała kuracja zwykle trwa od trzech do dziesięciu nocy.

Wybielanie zębów w gabinecie

Jest to sposób na wybielanie zębów, którego rezultaty obserwować można niemal natychmiast. Wybielanie tą metodą wykonuje się w gabinecie. Polega ono na zastosowaniu specjalnego chemicznego środka , a następnie naświetlaniu światłem o niebieskim widmie. Naniesiona wcześniej substancja wybielająca zazwyczaj powoduje rozjaśnienie zębów o kilka odcieni.

W przypadku oczekiwania naprawdę intensywnego efektu zalecamy połączenie metody gabinetowej i nakładkowej (zabieg w gabinecie oraz faza wybielania domowego ).

Najczęściej zadawane pytania odnośnie wybielania

1. Czy każdy może wybielić swoje zęby?

Prawie każdy pacjent może wybielić swoje zęby. Istnieją jednak pewne przeciwwskazania do przeprowadzenia wybielania, dlatego lekarz stomatolog po przeprowadzeniu badania kwalifikuje pacjenta do tego zabiegu.

2. Czy wybielanie jest bezpieczne i nie niszczy zębów?

Badania kliniczne dowodzą, że wybielanie zębów pod kontrolą wykwalifikowanego lekarza stomatologa jest bezpieczne.

3. Czy są jakieś skutki uboczne?

Po wykonaniu zabiegu wybielającego mogą czasem wystąpić skutki uboczne takie jak:
- Podrażnienie dziąseł, warg: Żel wybielający, wchodząc w kontakt z dziąsłami lub ustami podczas zabiegu, może spowodować stany zapalne lub białe zabarwienie tych obszarów. Jest to wynikiem narażenia tkanek tych części ciała na działanie żelu wybielającego. Zapalenie i/lub zabarwienie na biało dziąseł i warg jest chwilowe dziąsła uzyskują dawny kolor po 30 minutach. Jeżeli podczas wybielania żel wejdzie w kontakt z tymi częściami ciała, mogą Państwo odczuwać kłucie i mrowienie tkanki miękkiej.
- Nadwrażliwość zębów: Wprawdzie nieczęsto, ale czasami po wybielaniu występuje nadwrażliwość zębów utrzymująca się przez kilka dni. U osób, które już cierpią na nadwrażliwość zębów czy które mają pęknięcia lub mikropęknięcia na zębach lub z innego rodzaju przypadłościami stomatologicznymi powodującymi nadwrażliwość, po wybielaniu dolegliwości te mogą nasilić się bądź może wydłużyć czas utrzymywania się nadwrażliwości zębów.
- Ból zębów: W niektórych przypadkach, może wystąpić ból zębów. Nie jest to wynikiem źle przeprowadzonego zabiegu. Ból ten może wystąpić nawet kilka godzin po zabiegu. Jest najczęściej krótkotrwały i słaby.

4. Czy po wybielaniu należy stosować jakieś preparaty lub specjalną dietę?

Przez pierwsze 90 minut po wybielaniu można tylko pić wodę mineralną . Należy powstrzymać się od jedzenia i picia innych płynów, gdyż żel powoduje poszerzenie porowatej tkanki szkliwa, co prowadzi do znacznej wrażliwości zębów na czynniki barwiące.

W trakcie kuracji wybielającej oraz 7 dni po zakończeniu, nie można jeść: produktów kolorowych i koloryzujących jak np: czekolady, buraczków, ciemnych sosów, zup , wędlin, pasztetów, serów żółtych i topionych, warzyw surowych i gotowanych, owoców (z wyjatkiem bananów) nie wolno pić: kawy, herbaty, soków, coca - coli itp., czerwonego wina, piwa jasnego i ciemnego, kolorowych alkoholi.

W trakcie kuracji wybielającej oraz 7 dni po jej zakończeniu można jeść produkty: ryż, białe sosy, makarony, ziemniaki, jajka gotowane bez żółtek, kurczak (gotowany), ryby (gotowane), jogurty naturalne, białe sery, produkty mleczne białe, pieczywo białe, płatki śniadaniowe, banany oraz pić: wodę mineralną (bez cytryny), białe alkohole (wyłączając jasne piwo), mleko.

5. Czy po wykonaniu zabiegu moje zęby już zawsze będą białe?

Efekt wybielania nie utrzymuje się na stałe i w celu zachowania pożądanego koloru konieczne mogą być konieczne powtórzenia. Naturalną reakcją zębów jest powrót do stanu początkowego, ale następuje on stopniowo i jest to normalne.

6. W czym wybielanie stomatologiczne jest lepsze od past wybielających dostępnych w sklepach?

Obecnie na rynku istnieje bardzo szeroki wybór past wybielających w sklepach, jednak w większości przypadków pasty te usuwają powierzchniowo przebarwienia i nieco rozjaśniają szkliwo, ale w istotny sposób nie wpływają na kolor uzębienia. Najczęściej aby zmienić kolor szkliwa potrzebne jest użycie wysokiego stężenia preparatu wybielającego, które jest możliwe pod kontrolą lekarza stomatologa.

Masz pytania?

Zapraszamydo kontaktu!