Leczenie kanałowe pod mikroskopem

Brzeg Dolny

Leczenie kanałowe (endodontyczne) polega na mechanicznym usunięciu bakterii z korzeni zęba przy użyciu precyzyjnych narzędzi. Dzięki nim lekarz oczyszcza cały system kanałów korzeniowych, a następnie szczelnie wypełnia go specjalnym materiałem. W Klinice Uśmiechu stosujemy gutaperkę, która dzięki podgrzaniu jest płynna i rozkłada się równomiernie w całym kanale, nawet w kanałach bocznych, niemożliwych do opracowania tradycyjnymi metodami.

U nas leczenie kanałowe odbywa się na jednej maksymalnie dwóch wizytach. Nie stosujemy już tzw. metody zatruwania zęba. Pozwala to oszczędzić Państwa czas i zmniejsza ryzyko powikłań między wizytami (np. złamania zęba). Zabieg ten wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym podawanym przez komputer i jest całkowicie bezbolesny.

Dlaczego mikroskop jest bardzo ważny ?

Żeby coś leczyć trzeba to dobrze widzieć. Wnętrze zęba to komora o wielkości 3x4 mm. Na tym obszarze znajduje się kilka ujść kanałów korzeniowych o przekroju ułamka milimetra, które ma wyleczyć stomatolog. Mikroskop ma za zadanie powiększenie leczonego obszaru i jego mocne oświetlenie. Możemy zajrzeć do wnętrza kanałów, ocenić ich długość i kształt, zlokalizować ewentualne przeszkody lub uszkodzenia, które widać jak na dłoni. Dzięki temu leczenie jest o wiele skuteczniejsze.

Jakie jest powodzenie leczenia kanałowego?

Jak przy każdej interwencji w żywy organizm nie możemy mieć 100% pewności powodzenia. Dzięki nowoczesnemu sprzętowi i technikom leczenia powodzenie zabiegu pierwotnego (pierwszego) leczenia kanałowego wynosi około 90%, a powodzenie w przypadku ponownego leczenia kanałowego (tzw. Reendo ) wynosi około 75-80%. Przypomnijmy , że alternatywą dla tego postępowania jest usunięcie zęba. Warto wspomnieć, że na powodzenie leczenia kanałowego w dużym stopniu ma wpływ sposób odbudowy zęba po leczeniu. Jak wynika z badań założenie dużej plomby może być niewystarczające. Wskazana jest wtedy odbudowa protetyczna.

Masz pytania?

Zapraszamydo kontaktu!