Endonacja

Endodoncja mikroskopowa -leczenie najtrudniejszych przypadków

Leczenie kanałowe (endodontyczne) polega na mechanicznym usunięciu bakterii z korzeni zęba przy użyciu precyzyjnych narzędzi. Dzięki nim lekarz oczyszcza cały system kanałów korzeniowych, a następnie szczelnie wypełnia go specjalnym materiałem. W Klinice Uśmiechu stosujemy gutaperkę ,która dzięki podgrzaniu jest płynna i rozkłada się równomiernie w całym kanale ,nawet w kanałach bocznych ,niemożliwych do opracowania tradycyjnymi metodami.

U nas leczenie kanałowe odbywa się na jednej maksymalnie dwóch wizytach. Nie stosujemy już tzw. metody zatruwania zęba. Pozwala to oszczędzić Państwa czas i zmniejsza ryzyko powikłań między wizytami (np. złamania zęba). Zabieg ten wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym podawanym przez komputer (The Wand)i jest całkowicie bezbolesny.

Dlaczego mikroskop jest bardzo ważny ?

Żeby coś leczyć trzeba to dobrze widzieć. Wnętrze zęba to komora o wielkości 3×4 mm. Na tym obszarze znajduje się kilka ujść kanałów korzeniowych o przekroju ułamka milimetra, które ma wyleczyć stomatolog. Mikroskop ma za zadanie powiększenie leczonego obszaru i jego mocne oświetlenie. Możemy zajrzeć do wnętrza kanałów , ocenić ich długość i kształt, zlokalizować ewentualne przeszkody lub uszkodzenia, które widać jak na dłoni. Dzięki temu leczenie jest o wiele skuteczniejsze.

Jakie jest powodzenie leczenia kanałowego?

Jak przy każdej interwencji w żywy organizm nie możemy mieć 100% pewności powodzenia. Dzięki nowoczesnemu sprzętowi i technikom leczenia powodzenie zabiegu pierwotnego (pierwszego) leczenia kanałowego wynosi około 90%,

a powodzenie w przypadku ponownego leczenia kanałowego (tzw. Reendo ) wynosi około 75-80%. Przypomnijmy , że alternatywą dla tego postępowania jest usunięcie zęba. Warto wspomnieć , że na powodzenie leczenia kanałowego w dużym stopniu ma wpływ sposób odbudowy zęba po leczeniu. Jak wynika z badań założenie dużej plomby jest niewystarczające. Wskazana jest odbudowa za pomocą korony protetycznej.